Які боги були у слов'ян: історія поклоніння та священні обряди

Слов'янська міфологія багата на різноманітні божества, які відігравали важливу роль у житті древніх слов'ян. Вони відбивали всі аспекти життя – від сільського господарства до війни, від народження до смерті. Кожен бог мав свою унікальну функцію та символіку.

Один із найвідоміших слов'янських богів – Перун. Перун був богом грому, блискавок та сили. Його символом була блискавка, а він сам зображувався у вигляді сильного та могутнього чоловіка. Перун вважався захисником від зла і приносив успіх у війні. Його шанували особливо ті, хто займався воєнними справами.

Ще одним важливим богом у слов'янській міфології була Мокоша. Мокоша була богинею Різдва та жіночого початку. Її символом було колесо і вона була пов'язана із сімейним благополуччям та родючістю. Багато жінок зверталися до Мокоші з проханнями про дітей та сімейне щастя.

Ще одним відомим богом був Велес. Вялес був богом сільського господарства та скотарства, а також володарем підземного світу. Його символом була змія, яка асоціювалася із родючістю. Велес також був пов'язаний із магією та мудрістю.

БогОписСимволи
ПерунБог блискавки, грому та небаБлискавка, сокира
ВелесБог мудрості, знань та творчостіКорова, змія, книга
СварогБог вогню, ковалення та земліКовальський молот, вогонь
МокошаБогиня родючості, сім'ї та домашнього вогнищаПлуг, мітла, горщик із пшеницею
ХорсБог війни, смерті та погодиМеч, щит, кінь

Коли заходить розмова про дохристиянський період нашої історії, спадають на думку імена старих богів: Рід, Перун, Велес, Дажбог

Дажбог
-рус. Дажбог, церк. -слав. Дажбог) – один із головних богів у східнослов'янській міфології, бог Сонця та його уособлення, бог родючості та сонячного світла.

, Стрибог, Сварог, Семаргл, Мокоша

Мокоша
Мокошь) – східнослов'янська богиня. Дерев'яний ідол Мокоші разом з іншими божествами було встановлено князем Володимиром Святославичем у 980 році на пагорбі у Києві.
https://ua.wikipedia.org › wiki › Мокошь

, Хорс, Лада

Лада
С. Фамінціна до висновку, що Лада богиня шлюбу та веселощів, слов'янська Bona dea, пов'язана з весняними та весільними обрядами. Крім богині Лади, існував ще бог Лад (чи Ладо), якого він ототожнював, з одного боку, зі слов'янським Ярилою, з другого — з Аполлоном Соранським.
https://ua.wikipedia.org › wiki › Лада_(міфологія)

, Лель

Лель
Лель – за уявленнями польської та російської "кабінетної міфології" раннього Нового часу (XVI-XIX століття), слов'янське божество кохання та/або шлюбу. Образ Леля нерідкий у літературі та мистецтві цього й наступних періодів («Руслан і Людмила» Пушкіна, «Снігуронька» А. М. Островського та інших.).
https://ua.wikipedia.org › wiki › Лель

, Поль, Дана…25 березня. 2018 р.

Які боги мають слов'яни?

Глава I. Вищі боги східних слов'ян

  • Перун
  • Волос (Велес)
  • Мокоша
  • Хорс-Дажбог
  • Стрибог
  • Сімаргл
  • Сварог (Сварожич)

Хто головний бог у слов'ян?

Перун Перун – Головний бог, покровитель князя і дружини, також громовержець. Змінився Іллею-пророком. Хорс – уособлене сонце.

Скільки богів було у давніх слов'ян?

Сучасні вчені вважають, що давньоруський пантеон входило сім чи вісім божеств (Перун, Хорі, Дажбог, Стрибог, Сімаргл, Мокошь (сьомим міг бути і Сварог, і Свентовіт тощо). Точно встановлено, що до них були включені Перун (бог грому) і Велес (Волос) (богскота).

Хто бог смерті у слов'ян?

Любомор був одним із верховних слов'янських божеств. За переказами, його боявся навіть голова пантеону Перун-громовержець, покровитель військової дружини та князівської влади. Перун панував над стихіями природи і силами суспільства, Любомор був владикою людського серця і царства смерті.