Дієслова першого відмінювання: визначення, особливості, приклади

Дієслова першого відмінювання – це група дієслів, які у російській мові мають особливу зміну закінчення у часі, соціальній та деяких інших граматичних формах. Вони відносяться до однієї з трьох головних груп дієслів, які можна умовно розділити на перше, друге і третє відмінювання.

Дієслова першого відмінювання зазвичай закінчуються на -ать і -ять в інфінітиві. Наприклад, дієслова "говорити", "читати", "писати", "любити" та інші.

Дієслова першого відмінювання відрізняються від дієслів інших відмінювання не тільки зміною закінчень, а й деякими особливостями в освіті форм минулого часу і майбутнього часу. Вони утворюють складні форми минулого і майбутнього часу за допомогою допоміжних дієслів "бути" і "стати". Наприклад, форма минулого часу у дієслова "говорити" буде виглядати "говорив", а форма майбутнього часу – "говоритиму".

Що таке дієслова першого відмінювання
ДієсловаОпис
БратиВиражає дію зі сприйняття, схоплювання чи одержання предмета. Наприклад: "Я беру книгу".
ГоворитиВиражає дію передачі інформації з допомогою слів. Наприклад: "Вона говорить англійською".
БачитиВиражає дію щодо сприйняття інформації за допомогою зору. Наприклад: "Він бачить гарний краєвид".
РобитиВиражає дію зі створення, виконання завдання чи виробництва. Наприклад: "Ми робимо домашню роботу".
ЄВиражає дію прийому їжі. Наприклад: "Я їм фрукти".
ІтиВиражає дію по переміщенню від місця до іншого. Наприклад: "Вони йдуть у кіно".

До I відмінювання відносяться всі інші дієслова, що закінчуються в невизначеній формі на -ть, -ть, -ять, -ть, -ть, -ть: гріти, тягнути, танути

Як визначити дієслово 1 відмінювання?

Як визначити перше відмінювання Перше відмінювання — це всі слова, які не відносяться до другого типу відмінювання. До дієсловів першого відмінювання відносять: Слова, у яких в інфінітиві є суфікс «їти». Крім: крутити, бачити, залежати, образити, ненавидіти, дивитися, терпіти.

Як відмінюються дієслова 1 відмінювання?

Якщо у дієслова ударне закінчення, то відмінювання визначають за його особистим закінчення. Дієслова І дієвідміни мають закінчення : -у(-ю), -ешь(-ёшь), -ете(-ете), -ем(-ем), -ут(-ют)); дієслова II відмінювання мають закінчення: -у(-ю), -иш, -їм, -іт, -іте, -ат(-ят).

Як відрізнити дієслова 1 і 2 відмінювання?

Дієслова, які мають закінчення -ешь, -ет, -ем, -ете, -ут, -ют, відносяться до I відмінювання. Дієслова, які мають закінчення -їш, -іт, -їм, -іте, -ат, -ят, відносяться до II відмінювання. Вміння визначити спорядження дієслова допомагає правильно писати його закінчення.