Чим малювали фрески? Техніка та матеріали створення стародавніх шедеврів

Фрески – це унікальний вид мистецтва, який колись був дуже популярним у різних цивілізаціях. Але ким і якими інструментами створювалися ці чудові витвори мистецтва?

Одним з найпопулярніших матеріалів для малювання фресок була відома пігменти. Вони являли собою різні природні матеріали – каміння, рослини, мінерали, які через хімічні процеси перетворювалися на яскраві та насичені кольори. Завдяки цим пігментам художники могли створювати унікальні композиції на стінах та стелях різних споруд.

Але одних пігментів замало створення фрески. Для нанесення кольорів на поверхню використовувалися спеціальні інструменти та техніки. Одним із таких інструментів був пензель, який дозволяв художникам наносити потрібну кількість пігменту та контролювати тиск при малюванні. Крім того, для створення більш тонких і детальних елементів використовувалися спеціальні пензлики та пір'я.

Важливою особливістю фрескового мистецтва був спосіб нанесення пігментів на стіну. Найчастіше фрески наносилися на свіжий, ще вологий розчин вапняного в'яжучого. Завдяки цьому при специфічній реакції хімічних компонентів і відведення вологи пігменти вбиралися в стіну, створюючи міцне і довговічне зображення.

Чим малювали фрески
СтоліттяМатеріали
Стародавній Єгипет (3-2 тис. до н.е.)Мінеральні барвники, наприклад, глина, малахіт, лазурит
Стародавня Греція (5-4 століття до н.е.)Фарби на основі мінеральних пігментів, такі як охра, синопис, ульянівська глина
Римська імперія (1 століття до н.е. – 4 століття н.е.)Терра верде, індиго, червонолакова земля
Середні віки (5-15 століття)Водорозчинні фарби на основі рослинних та тваринних пігментів, такі як індиго, шафран, чорнило
Епоха Відродження (14-16 століття)Масляні фарби на основі масел, такі як лляна олія, оливкова олія, губна паста
Модерн (19-20 століття)Олійні та акрилові фарби, аерозолі, фарби в балончиках

Чим малюють фрески?

Фреска – ("fresco" – свіжий) – техніка монументального живопису водяними фарбами по сирій, свіжій штукатурці. Грунтовка і закріплююча (сполучна) речовина є одним цілим (вапно), тому фарби не обсипаються.

Хто малював фрески?

Відомі художники, які працювали з фресками: Мікеланджело Буонарроті, Томмазо Мазаччо, Фра Беато Анджеліко, Рафаель Санті, Джорджоне, Тіціан Вечелліо.

У чому відмінність фрески від шпалер?

Фотошпалери друкуються на шпалерах, фрески малюються вручну. Обидва види настінних покриттів відрізняються від шпалер незвичайною фактурою, яка надає зображенням додаткових об'ємів та глибини. Сучасна фреска від фотошпалер відрізняється лише методом нанесення верхнього шару. У цифрового "розпису" він виконується зі штукатурки.