BIOS або UEFI: порівняння та вибір кращого

Коли справа стосується вибору між BIOS і UEFI, багато користувачів запитують, що ж все-таки краще. Обидва ці технологічні рішення мають свої переваги і недоліки, і правильний вибір залежить від конкретних потреб і вимог користувача.

BIOS, або повніша назва "Basic Input/Output System", є більш старою технологією і був широко використаний в комп'ютерах протягом багатьох років. BIOS надає базові функції для завантаження операційної системи та управління апаратним забезпеченням комп'ютера. Однак, BIOS має свої обмеження, такі як обмежена підтримка великих жорстких дисків та повільні часи завантаження системи.

UEFI, або "Unified Extensible Firmware Interface", є новішою технологією, яка прийшла на зміну BIOS. UEFI пропонує більше можливостей та функцій, таких як підтримка великих жорстких дисків, захист від шкідливого ПЗ та покращені часи завантаження системи. Однак, незважаючи на всі свої переваги, UEFI все ще може мати певні проблеми сумісності із деяким старим апаратним забезпеченням.

У результаті вибір між BIOS і UEFI залежить від ваших особистих переваг і вимог. Якщо вам потрібні сучасні функції та підтримка великих жорстких дисків, то UEFI може бути найкращим варіантом. Однак, якщо у вас старе апаратне забезпечення або вам не потрібні всі ці нові функції, то BIOS може бути кращим вибором.

Що краще BIOS чи UEFI
Основні відмінностіBIOSUEFI
Режим роботи16-бітовий режим32-бітовий або 64-бітовий режим
ЗавантаженняЗавантаження здійснюється через MBR (Master Boot Record)Завантаження здійснюється через GPT (GUID Partition Table)
Оптимізація завантаженняНизька швидкість завантаженняВисока швидкість завантаження
Простота використанняОбмежені можливості налаштуванняВеликі можливості налаштування
СумісністьПідтримує лише BIOS-сумісні операційні системиПідтримує як BIOS-сумісні, так і UEFI-сумісні операційні системи
Захист від шкідливого ПЗНизький рівень захистуВисокий рівень захисту

Чим відрізняються BIOS та UEFI?

BIOS зберігає важливі базові програми введення/виводу ECS, системні налаштування, програми самотестування під час запуску системи та програми автоматичного запуску. UEFI це специфікація, що визначає програмний інтерфейс між ОС та прошивкою платформи.

Навіщо потрібен UEFI?

Інтерфейс UEFI, як і, як і BIOS, призначений для керування низькорівневими запитами обладнання для правильної ініціалізації апаратної частини системи. Але його можливості щодо програмування, порівняно з BIOS, більші.

Що таке UEFI у біосі?

UEFI – нове рішення, яке підтримує жорсткі диски більшого об'єму, швидше завантажується, безпечніше і має графічний інтерфейс, що підтримує мишу. Деякі нові комп'ютери, що постачаються з UEFI, як і раніше називають його «BIOS» щоб не заплутати користувача, звичного до традиційних назв.

Як дізнатися, що у мене BIOS або UEFI?

Щоб перевірити, в якому режимі працює ваша система, наберіть у пошуку «Довідки про систему» ​​або натисніть Win + R та введіть команду msinfo32. У пункті «Режим BIOS» має стояти UEFIякщо вказано «Застарілий», значить BIOS працює у режимі сумісності (CSM).